Dzień Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego

Opublikowano: czwartek, 28 styczeń 2021 Drukuj E-mail

Studiując inżynierię środowiska na Politechnice Poznańskiej przynajmniej raz słyszeliście skrót DBPIE. Czym jest? Na pewno wiecie, to Dni Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego. Pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2015 roku. Od tej pory konferencja stała się nieodłącznym a jednocześnie największym wydarzeniem organizowanym przez nasze koło. Co dwa lata skupiamy się na tym aby popularyzować wiedzę o energooszczędności w budownictwie która z roku na rok się rozwija. 

W maju 2019 roku wydarzenie obejmowało dwa dni interesujących wykładów oraz warsztatów podczas których uczestnicy mogli poznać między innymi sposoby oceny jakości budynku czy narzędzia które wykorzystuje się przy projektowaniu zintegrowanym. Przestawiliśmy 3 panele wykładowe: budownictwo energooszczędne, projektowanie zintegrowane oraz rozwiązania zrównoważone. Jako prelegentów gościliśmy wykładowców naszej uczelni a także przedstawicieli firm branżowych które przedstawiły nam praktyczne spektrum zagadnienia. Dzięki nim także sami mogliśmy poczuć się jak projektanci.

 Wykłady bowiem były wprowadzeniem do warsztatów podczas których uczestnicy mieli możliwość między innymi przeprowadzenia próby szczelności pomieszczenia lub wzięcia udziału w  montażu systemów wentylacyjnych w oparciu o system uszczelkowy i bezuszczelkowy, na koniec którego odbył się pomiar szczelności i porównanie wyników. Pokazaliśmy także jeden z budynków Politechniki Poznańskiej od kulis - zwiedzanie maszynowni pomp ciepła wraz z węzłem ciepła. Mogliście się dowiedzieć się jak wytwarzane jest ciepło i chłód dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej. 

Wydarzenie zostało  skierowane zarówno do studentów, wykładowców jak i projektantów. Dzięki temu, że współpracujemy z największymi firmami takimi jak: Sweco, BIMsPlus, Lindab, Vents Group wraz z Blauberg Group,Armacell, Junkers Bosh - każdy z uczestników miał szansę zagłębić się we wszystkie dziedziny dzięki którym budynek osiąga status pasywnego bądź energooszczędnego. Gościliśmy także przedstawicieli Polskiego Zrzeszenia Inżynierów  i Techników Sanitarnych których misją jest praca na rzecz społeczeństwa poprzez rozwój inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska służących ochronie zdrowia i środowiska przyrodniczego.

 

 

Odsłony: 757